Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmienia filozofię rynku energii w Polsce. Obecny, pasywny odbiorca energii zmieni się w aktywnego odbiorcę. Pojawią się nowe narzędzia i specjalizacji zawodowe m.in.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zmienia filozofię rynku energii w Polsce. Obecny, pasywny odbiorca energii zmieni się w aktywnego odbiorcę. Pojawią się nowe narzędzia i specjalizacji zawodowe m.in.
1. Darmowa porównywarka cen energii.
Odpowiedzialność za to narzędzie będzie spoczywała na Prezesie Urzędu Regulacji Energetyki (URE).
Sprzedawcy energii będą zobligowani przekazywać do Prezesa URE zaktualizowane informacje o ofertach sprzedaży energii oraz o innych świadczonych przez nich usługach. Tym samym w jednym miejscu w Internecie można będzie porównać wszystkie ofert sprzedaży energii elektrycznej.
Umożliwi to każdemu odbiorcy bezpłatny i szybki tj do 24 godzin wybór najkorzystniejszej oferty na rynku.
Z tego przywileju będą mogli korzystać gospodarstwa domowe oraz mikroprzedsiębiorcy o przewidywanym rocznym zużyciu poniżej 100 000 kWh tj. 100 MWh.
MKIŚ zakłada, że to narzędzie korzystnie wpłynie na zwiększenie konkurencji na rynku. Jednocześnie zmobilizuje to sprzedawców do przygotowywania bardziej złożonych produktów, odpowiadających indywidulanym potrzebom różnych grup odbiorców.
2. Agregatorzy energii.
Będą to nowe podmioty na rynku, który będą działać w imieniu większej grupy odbiorców, oferując im lepsze warunki zakupu energii.
Agregatorzy będą mogli również inwestować we własne możliwości magazynowania energii, dzięki czemu będą łagodzić szczytowe zużycie energii. Dzięki temu sieci energetyczne będą odciążane.
3. Przejrzysta faktura podstawą rozliczeń.
Zgodnie z przepisami unijnymi, rachunki za energię elektryczną powinny być wystawione w sposób poprawny, jasny i zwięzły. Na rachunkach pojawią się nowe pozycje:
4. Przejrzysta umowa.
Przejrzystość, ułatwiająca zrozumienie naliczania opłat za korzystanie z energii elektrycznej.
Dotyczy to także tzw. dynamicznych cen energii elektrycznej, tj. wynikających z bieżącego kształtowania się podaży i popytu na rynku energetycznym. Sprzedawcy energii elektrycznej będą zobowiązani do jasnego informowania nabywców zarówno o kosztach, korzyściach, jaki o ryzykach związanych z zawarciem takiej umowy.
Z ofert z ceną dynamiczną będzie mógł skorzystać każdy konsument posiadający zainstalowany licznik zdalnego odczytu tj. inteligentnego opomiarowania.
5. Większa ochrona odbiorców.
Sprzedawcy energii elektrycznej będą mieli większe obowiązki wobec odbiorców zagrożonych odłączeniem energii z powodu zalegania z płatnościami. Oznacza to informowanie z wyprzedzeniem o dostępnych rozwiązaniach, alternatywnych do odłączania energii, tj.: systemów przedpłat, audytów energetycznych, usług doradztwa w zakresie energii elektrycznej oraz zarządzania długiem, alternatywnych planów płatności czy też wstrzymania odłączenia energii na wskazany okres.
6. Wsparcie innowacyjności w energetyce.
Powstaną ułatwienia administracyjne w budowie linii bezpośrednich, dzięki czemu inwestycje w rozwój rozproszonych źródeł wytwarzania będą jeszcze bardziej korzystne. Linie bezpośrednie są to dedykowane linie energetyczne, łączące odbiorcę z instalacją wytwarzającą energię, np. farmą fotowoltaiczną. Dostarczanie energii oparte na takiej „prywatnej” linii, przyczyni się do oszczędności na rachunkach. W rezultacie, budowa linii bezpośrednich może skutecznie zabezpieczyć przedsiębiorców oraz duże zakłady przemysłowe przed skokowymi wzrostami cen za energię, wzrostem kosztów produkcji. W rezultacie przedsiębiorcy będą mogli zachować swój poziom konkurencyjności.
Inwestycja we własne środki wytwórcze, pozwali obniżać emisyjność systemu elektroenergetycznego. Wpłynie to korzystnie na klimat.
Rozwój sektora przyśpieszą również projekty korzystające z tzw. piaskownic regulacyjnych.
Dla sektora energetycznego, będzie to bezpieczna przestrzeń prawna do testowania i wdrażania nowych technologii, usług, produktów, modeli współpracy użytkowników systemu lub rozwiązań technologicznych. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udzieli wnioskodawcy na okres maksymalnie 3 lat, zwolnienia od stosowania określonych przepisów ustawy – Prawo energetyczne. Piaskownice regulacyjne, popularne m.in. we Francji, w Niemczech i Holandii, przyczynią się do promocji nowych rozwiązań na rynkach energetycznych i testów ich skuteczności. Projekty realizowane w ramach piaskownic regulacyjnych, powinny przynieść wymierną korzyść transformacji energetycznej.
Wszystkie powyższe nowe zmiany uczynią energetykę zdecentralizowaną, innowacyjną i lokalną.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.