Rozwijająca się ponownie epidemia Covid19 w Chinach negatywnie wpływa na łańcuchy dostaw co może mieć wpływ zarówno na terminy dostaw, jak i kolejne podwyżki materiałów fotowoltaicznych. I to pomimo, iż na rynkach azjatyckich ich ceny są dosyć stabilne.
Ceny tego podstawowego dla budowy ogniw fotowoltaicznych materiały osiągnęły na rynku chińskim wysokość średnią 38,17 USD /kg (ma różnych giełdach i kontraktach 37,54 – 39,11 USD/kg) i w ciągu ostatnich 2 tygodni nie zmieniły się. Wynika to z faktu, że nie doszło do „spektakularnych” nowych transakcji, które mogłyby wpłynąć na rynek. Co interesujące – ceny polikrzemu z recyclingu są wyższe, aniżeli surowca pierwotnego.
Analitycy zauważają, że podaż polikrzemu w całym miesiącu marcu była stabilna, nieco wyższa niż w lutym. Pod koniec marca należy jednak oczekiwać oddawania przez producentów do użytku nowych mocy produkcyjnych, ilość polikrzemu na rynku się zwiększy, co może ustabilizować ceny na dłuższy okres. Nowe moce zrównoważą fakt, że duża część polikrzemu na rynku pochodziła z zapasów. Nie ma zagrożenia braków polikrzemu na rynku.
Podobnie jak polikrzem, po podwyżkach w styczniu, lutym i na początku marca, ostatnie 2 tygodnie to stabilizacja cen. Przykładowe średnie ceny:
W Chinach wpływ na ceny wafli może mieć pandemia Covid1 – zakłady produkujące wafle są w regionach objętych pandemią, która wpływa na transport.
Ceny ogniw są stabilne. W ciągu ostatnich tygodni ceny nie zmieniły się, ale należy podkreślić, że z uwagi na problemy z epidemią Covid19 w Chinach, dostęp do ogniw z dnia na dzień jest coraz trudniejszy. To oznacza, ceny jednak pójdą w górę. Analitycy pocieszają, że produkcja ogniw cały czas trwa, w najbliższych tygodniach powstaną ich duże zapasy i jeśli ceny wzrosną, to najpóźniej w czerwcu powrócą do obecnych wartości. Średnie ceny aktualnie kształtują się następująco
Część producentów M6 zaczyna zmniejszać ceny, z uwagi na zmniejszający się popyt na mniejsze rozmiary. Ogniwa M10 natomiast, jako najbardziej popularnej popularne mają stabilną cenę.
#OZE #fotowoltaika
Źródło: media chińskie
Foto: Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.