Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował o wzmocnienie mazowieckiej uchwały antysmogowej – podał stołeczny ratusz. Włodarz miasta chce też podtrzymać poparcie dla wdrożenia zakazu używania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania. Takie zasady mają zacząć obowiązywać w Warszawie od IV kwartału przyszłego roku.
W latach 2019-2022 Warszawa przeznaczy na walkę ze smogiem rekordową kwotę 300 mln zł. – przypomniał Trzaskowski. Dodał, że głównym celem w drodze do popraw jakości powietrza jest zmniejszenie tzw. niskiej emisji. – Czyli emisji substancji szkodliwych do atmosfery wskutek spalania węgla w przestarzałych, domowych piecach grzewczych oraz lokalnych kotłowniach – wymieniał.
Prezydent podkreślił, że „ogromne wsparcie dla działań Warszawy w tym zakresie stanowi mazowiecka uchwała antysmogowa”. – Po czterech latach od jej wprowadzenia musimy jednak zrobić kolejny krok, dlatego Warszawa wnioskuje o wdrożenie od IV kwartału 2023 r. zakazu stosowania węgla w indywidualnych źródłach ogrzewania – mówi Rafał Trzaskowski.
Prezydent stolicy skierował w tej sprawie pismo do Adama Struzika, marszałka województwa mazowieckiego. Zaapelował o podjęcie kroków, które zaostrzą uchwałę antysmogową, co jego zdaniem będzie dobrym posunięciem w ograniczeniu niskiej emisji.
Sejmik przyjął mazowiecką uchwałę antysmogową 24 października 2017 roku, a w życie wprowadził 11 listopada tegoż roku. „Dotyczy ona wszystkich użytkowników urządzeń o mocy do 1 MW, w których następuje spalanie paliw stałych, w szczególności użytkowników pieców, kominków i kotłów. Celem uchwały jest ograniczenie negatywnego wpływu instalacji grzewczych na zdrowie mieszkańców i środowisko” – przypomina urząd.
Zdaniem ratusza przepisy przyjęte przed ponad czterema laty są „mało efektywne”. Dlaczego? Jak informuje urząd, „poprawa jakości powietrza zachodzi zbyt wolno”. W związku z tym Samorząd Województwa Mazowieckiego przystąpił do prac nad zmianą obowiązującej uchwały. Ta ma zawierać zapis o zakazie stosowania węgla kamiennego i paliw stałych produkowanych z węgla na terenie Warszawy.
„Celem klimatycznym m.st. Warszawy jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do roku 2030 oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej najpóźniej w 2050 r. W tym celu stolica realizuje projekt „Zielona Wizja Warszawy” – czytamy.
#warszawa #rafał_trzaskowski #uchwała_antysmogowa #mazowsze #zaostrzenie #sejmik_wojewódzki
Źródło: um.warszawa.pl
ot.: Pixabay.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.