Niektóre z pomysłów usprawniających lub modyfikujących pracę paneli fotowoltaicznych na początku mogą dziwić. Przyznaję, że gdy na kilku forach zagranicznych „usłyszałem” o indyjskiej wieży solarnej i zobaczyłem zdjęcia, byłem początkowo mocno skonfundowany. Jednak lektura o ich możliwościach spowodowała, że pomysł warto rozpowszechniać. Wszak Polacy równie mogą wpaść na tak prosty i skuteczny sposób wykorzystania fotowoltaiki.
Wymienione w tytule wieże solarne opracowane zostały przez inżynierów z Indyjskiego Instytutu technologicznego w Delhi. Przy projekcie pracowało kilka osób z Wydziału Fizyki, Wydziału Projektowani, ale również z firm SeNSE oraz EP Sunsol (wykonanie instalacji).
W efekcie prac powstało urządzenie, które jest składane i przenośne, generuje o 20-30% więcej energii niż te same ilości zmontowanych tradycyjnie paneli fotowoltaicznych (poprzez zastosowanie luster przekierowujących światło), zajmując przy tym o 50-60% mniej miejsca niż klasyczne „dachowe” instalacje.
Aktualnie opracowano dwie wersje wież w zależności od śledzenia przez nie słońca – automatyczna i nieautomatyczna
W tej pierwszej wersji wieże, wyposażone w odpowiednie czujniki, śledzą ruch słońca w ciągu dnia i automatycznie dostosowują swoje położenie do pozycji najoptymalniejszej jeśli chodzi o pobieranie energii słonecznej. Ruch trwa od wschodu do zachodu słońca, po zachodzie urządzenie automatycznie ustawia się na miejsce wschodu słońca w dniu następnym. Zastosowane silniki do poruszania wieży, jak również czujniki i oprogramowanie, pobierają minimalną ilość energii.
Jak można się domyśleć, wersja nieautomatyczna wymaga przestawiania wieży samodzielnie.
Obecnie opracowane przez naukowców typy wież mają moce 3, 4 i 5 kW. Rekomendowane są do wytwarzania energii słonecznej na dachach, w agrofotowoltaice (pompowanie wody, ładowanie akumulatorów do ciągników) itd. Z uwagi na łatwy montaż, można je montować i ustawiać w sumie wszędzie.
#OZE #fotowoltaika @agrofotowoltaika #innowacje #technologie
Źródło: home.iitd.ac.in
Foto: home.iitd.ac.in/pexel
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.