W zeszłym roku ponad 90 proc. nowych budynków w Holandii nie zostało podłączonych do krajowej sieci gazowej. To sprawia, że Niderlandy są krajem, który wiedzie w Europie prym pod względem zrównoważnego ogrzewania. Holendrzy chcą zacząć instalację hybrydowych pomp ciepłą na wielką skalę.
„Netbeheer Nederland (NN) holenderskie stowarzyszenie krajowych i regionalnych operatorów sieci energetycznych, ujawniło, że około 90,1% nowych budynków wzniesionych w zeszłym roku nie jest podłączonych do sieci gazowej na obszarach usługowych operatorów sieci Liander, Enexis Netbeheer i Stedin” – podał serwis pv-magazine.
Dziesięć procent domów, który zostały połączone do sieci gazowej otrzymały na to zgodę ze względu na pozwolenie środowiskowe, które zostało złożone przed lipcem 2018 roku, albo gmina udzieliła takiego pozwolenia, bo rozwiązanie „inne niż gaz ziemny są technicznie niemożliwe”.
Rok wcześniej odsetek ten wyniósł ok. 87 proc., a organizacja zaznacza, że liczba wniosków o odłączenie instalacji od istniejących budynków, również rośnie. Wiele gospodarstw domowych przechodzi na ogrzewanie elektryczne.
Holandia ma do zrealizowania bardzo ambitne cele klimatyczne w tym zakresie i jeśli chce sprostać wyzwaniu, tygodniowo ok. 3 tys. domów będzie musiało przechodzić na system zrównoważonego ogrzewania. Organizacja zaznaczyła, że zadanie jest o tyle trudne, iż cały czas brakuje personelu technicznego.
W kwietniu ubiegłego roku Netbeheer Nederland, Techniek Nederland, stowarzyszeniem instalatorów elektrycznych i Natuur & Milieu podjęły współpracę w ramach nakreślenia strategii instalacji co najmniej 100 tys. hybrydowych pomp ciepła rocznie. Program ma ruszyć od 2024 roku.
#pompy_ciepła #holandia #niderlandy #nowe_budynki #wymiana
Źródło: pv-magazine
Fot.: Pixabay.com
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.