27 stycznia br. Sejm w trzecim czytaniu przyjął poselski projekt nowelizacji Ustawy o odnawialnych źródłach energii. Za przyjęciem głosowało 457 posłów, 2 się wstrzymało, nikt nie był przeciw.
Teraz nowelizacja trafi do Senatu.
Proponowana zmiana, popierana przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczy zabezpieczenia możliwości zrealizowania przez samorządy „projektów parasolowych” w obszarze instalacji systemów fotowoltaicznych )i szerzej – mikroinstalacji OZE).
Nowelizacja jest reakcją na nowelę z dnia 29 października 2021, gdy to nastąpiła ustawowa zmiana zasad rozliczenia prosumentów i wprowadzenia do 1 kwietnia 2022 roku net-billingu. Zgodnie z przepisami, każdy, kto do 31 marca uzyska status prosumenta będzie miał prawo do rozliczania w systemie opustów przez 15 lat od podłączenia systemu fotowoltaicznego do sieci energetycznej.
Wprowadzone zmiany spotkały się z zaniepokojeniem samorządów, które realizują Regionalne Programy Operacyjne finansowane z funduszy europejskich, a które regulowane są z wydłużonymi do końca 2023 terminami realizacji.
Obecna nowelizacja jest odpowiedzią na zastrzeżenia samorządów. Zgodnie z nowelą osoba, która do 31 marca 2022 roku zawrze z samorządem umowę na zakup, montaż lub dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego i do końca 31 grudnia 2023 złoży prawidłowy wniosek o przyłączenie do sieci, będzie rozliczany na „starych” zasadach (tj. opustów w okresie 15 lat).
Pełny tekst nowelizacji dostępny jest na stronie Sejmu.
#OZE #fotowoltaika
Źródło: Sejm
Foto: Sejm
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.