W ciągu siedmiu lat walki ze smogiem źródła ciepła wymieniono w prawie 6,3 tys. katowickich domów, korzystając z dofinansowań miejskiego programu. Władze Katowic szacują, że do wymiany jest jeszcze ponad dwa razy tyle źródeł ciepła, które mają negatywny wpływ na jakość powietrze. Miasto prowadzi także akcję edukacją #nieTruj.
Prezydent Katowic Marcin Krupa przypomina, że jego miasto walczy ze smogiem od 2015 roku, wypłacając dofinansowania na wymianę tzw. kopciuchów. Wsparcie sięga nawet do 10 tys. zł.
– Dzięki miejskiemu programowi dofinansowano wymianę 6273 źródeł ciepła, kosztem ponad 53,5 mln zł. Dotacje mogą otrzymać osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy – mówił.
Lokalne władze podkreślają, że każdy kto złoży wniosek na wymianę „kopciucha” i spełni wymogi, otrzyma wsparcie.
– Ze smogiem walczymy na wielu frontach. Poza wymianą kotłów realizujemy projekty termomodernizacji, straż miejska wykonuje kontrole, inwestujemy także setki milionów złotych w komunikację publiczną. Powietrze z roku na rok jest coraz lepsze, ale do ideału wciąż daleko – podkreślił Krupa.
Funkcjonariusze straży miejskiej sprawdzają, jak realizowana jest przez mieszkańców uchwała antysmogowa, która narzuca sukcesywne wycofywanie najstarszych kotłów węglowych. W zeszłym roku wystawionych zostało 20 mandatów, po sprawdzeniu 470 budynków.
Z danych z systemu monitoringu jakości powietrza Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, wynika, że w 2021 roku odnotowano poprawę jakości powietrza w porównaniu do lat ubiegłych.
Poza wsparciem finansowym na wymianę instalację grzewczych, lokalne władze prowadzą też akcję edukacyjną #nieTruj, której celem jest podniesienie świadomości mieszkańców Katowic w zakresie zanieczyszczenia powietrza.
„W ramach akcji na ulice miasta po raz kolejny ruszył Smogobus – mobilny punkt informacyjny, w którym można było zapoznać się z tzw. ‘uchwałą antysmogową’, systemem dotacji Miasta Katowice, programami ‘Czyste Powietrze’ i ‘Mój Prąd’, ofertą WFOŚiGW w Katowicach, a przede wszystkim złożyć wniosek o dotację na wymianę źródła ciepła” – czytamy na stronie urzędu miasta.
Wskaźnik ilości zawieszonych w metrze sześciennym powietrza cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów (PM 10) wyniósł 31. W 2020 roku było nieco lepiej, bo aparatura wskazała 29, ale już na w latach 2017-2018 sytuacja była dużo gorsza, bo parametr wyniósł 40 i 41. Obserwacje wskazują na spadek zawieszonego pyłu o 44 proc. w ciągu ostatniej dekady. W 2010 roku PM10 wyniósł 52.
#ustawa_antysmogowa #katowice #dofinansowanie #kopciuchy #piece #źródła_ciepła #nietruj
Źródło: katowice.eu
Fot.: katowice.eu
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.