Przyszłość architektury fotowoltaicznej
Fotowoltaika to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki.
Jakie technologie fotowoltaiczne mają przed sobą najlepsze perspektywy?
Z jednej strony mamy tradycyjne instalacje fotowoltaiczne oparte na klasycznych panelach wytwarzanych w głównej mierze przez chińskich producentów. Możemy tu zaobserwować tendencję do projektowania coraz większych prostokątnych paneli słonecznych, których moc sięga obecnie średnio 550Wp, a ich wymiary to 2,5 m2 lub więcej.
Łatwe w modyfikacji procesy produkcyjne i przetarte szlaki w kwestiach transportu paneli niosą za sobą duży atut – obniżenie cen instalacji. Niestety często odbywa się to kosztem zachowania atrakcyjnego wyglądu budynku. Z tego powodu nawet niektóre osoby rezygnują z instalacji PV.
Dodatkowym aspektem, jest kwestia montażu. Połączenie dachówki z panelem fotowoltaicznym to również łatwy sposób na pokrycie dachu. Co jest bardzo ważne, do montażu nie jest wymagana żadna konstrukcja wsporcza, co znacząco obniża koszty instalacji i oszczędza czas.
Z drugiej strony widzimy coraz więcej alternatywnych produktów, które nie wymagają kompromisu. Nowoczesne rozwiązania są zintegrowane ze strukturą budynku, co pozwala na zwiększenie estetyki przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności.
Jednym z takich produktów jest innowacyjna dachówka fotowoltaiczna Electrotile.
Ten polski wynalazek posiada wiele zalet, w tym m.in.
Duże zainteresowanie w Europie
Produkty zintegrowane z fotowoltaiką zdobywają serca Europejczyków. Technologia łączenia materiałów budowlanych z panelami pozwala osiągnąć niepowtarzalny efekt budynku przyszłości.
To co w głównej mierze wyróżnia naszą dachówkę na tle innych produktów fotowoltaicznych, to łatwość montażu, walory estetyczne i wysoka wydajność – twierdzi Władysław Farafonow, główny udziałowiec Electrotile. Potwierdzają to liczne międzynarodowe wyróżnienia – np. German Design Award, Red Dot Design Award. Dodatkowo wybór dachu solarnego to ekologiczne rozwiązanie, które może pozytywnie wpłynąć na przyszłość całej planety.
Władysław Farafonow uczestniczył w powstaniu znanych na rynku technologicznym startupów takich jak Nowoczesna Firma, Cat Napoleon, Senuto, Uxeria, Yeld Riser. Część z nich osiągnęła sukces na rynkach zagranicznych.
Grupa kapitałowa ma już uruchomioną produkcję produktów zintegrowanych z fotowoltaiką, sprzedawanych w krajach Beneluxu, obecnie firma tworzy coraz więcej partnerstw również z krajach skandynawskich, gdzie estetyka dachów ma kluczowe znaczenie dla klientów.
Grupa Elektrotile
Electrotile to zaawansowana technologicznie firma składająca się z inżynierów i techników z doskonałym zapleczem badawczym. Management team wywodzi się zarówno z rynku energetycznego, ale też ma kilka sukcesów w rozwijaniu firm z branży technologii internetowych. Firma Electrotile dynamicznie rozwija się na rynku fotowoltaiki wykonując kilkaset instalacji miesięcznie. W poprzednim roku obroty wzrosły sześciokrotnie do 30 mln zł, wchodząc również na rynki zagraniczne. Spółka obecnie jest w trakcie inwestycji – uruchamiania zakładu produkcyjnego dachówek fotowoltaicznych.
#fotowoltaika
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.