17 listopada br. globalna firma zajmująca się badaniem rynku i doradztwem dla korporacji i firm „Global Market Insights Inc.” opublikowała raport dotyczący perspektyw rozwoju branży pomp ciepła na świecie do 2028 roku.
Według raportu, wielkość rynku pomp ciepła w 2020 roku wyniosła ponad 53,1 miliardów dolarów. Analitycy firmy zakładają, biorąc pod uwagę między innymi dynamikę wzrostu w latach 2018-2020, ale tez skutki pandemii, że w ciągu najbliższych 7 lat wielkość rynku wzrośnie do 84,3 miliardów dolarów.
Największym rynkiem pomp ciepła w 2028 roku będzie rynek Azji i Pacyfiku – ponad 30 miliardów dolarów. Rynek Unii Europejskiej w 2020 roku wyniósł 12 miliardów dolarów i jego wzrost w ciągu najbliższych 7-dmiu lat będzie nie mniejszy niż 6% rocznie, wpisując się tym samym w globalną tendencję wzrostową.
Analitycy zauważają, że w latach 2020-2021, z powodu pandemii, na całym świecie zanotowano pewne wyhamowanie tendencji wzrostowych. Niekorzystne skutki pandemii dla rynku pomp ciepła zanotowano w prawie wszystkich państwach świata. Obecnie jednak branża nabiera rozpędu, na co wpływają różne programy proklimatyczne realizowane między innymi w oparciu o porozumienia w ramach ONZ (COP26), Unii Europejskiej, jak również w związku programami dotacyjnymi poszczególnych państw. Na przykład w Polsce takim elementem wsparcia jest nowy rządowy program dofinansowania instalacji pomp ciepła „Moje ciepło”, z którego warto skorzystać.
Jako czynniki wzrostu zainteresowania konsumentów pompami ciepła GMI podaje:
Odnosząc się do ostatniego z punktów analitycy podkreślają, że w wielu krajach wprowadzane są coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące norm materiałów i urządzeń, które powinny być zero lub niskoemisyjne i w stopniu minimalnym pozostawiać ślad węglowy. Proces ten będzie się w przyszłości tylko pogłębiał i rozciągał na wszystkie państwa świata.
Bez wątpienia, Polska będzie podążać w tym kierunku, chociażby z uwagi na uwarunkowania związane z członkostwem w Unii Europejskiej. W Polsce również będą wprowadzane coraz bardziej rygorystyczne normy emisyjne, energochłonne i proklimatyczne.
Pompy ciepła w sposób idealny wpisują się w ten trend.
#pompy ciepła #OZE
Źródło: GMI
Foto: Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.