W dniu 26 października Komitet Inwestycyjny Funduszu Modernizacyjnego (KIFN) wyraził zgodę na finansowanie ze środków europejskich programów zgłoszonych przez Polskę w ramach „II transzy Funduszu Modernizacyjnego”
Na podstawie decyzji KIFN, polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jako krajowy operator Funduszu Modernizacyjnego, będzie miał prawo uruchomić sześć nowych programów. Łączna kwota finansowania sześciu projektów wyniesie 8,1 mld zł.
Pompy wodne – dla inwestorów indywidualnych
Długo oczekiwanym obszarem finansowania w obszarze OZE były pompy ciepła.
Obszar ten został pozytywnie zaopiniowany przez KIFN. Zgodnie z propozycją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomiony zostanie program „Moje ciepło”, w ramach którego właściciele nieruchomości – osoby fizyczne będą mogli uzyskać dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła w nowych, jednorodzinnych budynkach mieszkalnych.
Dotacja może wynieść do 30% inwestycji, przy czym pompy powietrznej – do 7 tys. zł, zaś pompy gruntowej – do 21 tys. zł
Pozostałe zaopiniowane programy adresowane są do przedsiębiorców:
Wykorzystanie paliw alternatywnych na cele energetyczne
Program dla przedsiębiorców na wytwarzanie energii w warunkach wysokosprawnej CHP w ramach budowy lub rozbudowy istniejących instalacji termicznego przekształcania odpadów.
Dotacja – do 50% inwestycji lub pożyczka do 100%.
Kogeneracja dla Ciepłownictwa
Program dla przedsiębiorców wytwarzających ciepło lub energię na budowę i/lub przebudowę jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW.
Co najmniej 70% ciepła użytkowego wytworzonego w jednostce kogeneracji zostanie wprowadzone do publicznej sieci ciepłowniczej.
Dotacja – do 50% inwestycji lub pożyczka do 100%.
Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu
Program dla przedsiębiorców wytwarzających energię o zainstalowanej mocy cieplnej i/lub elektrycznej (energii nie mniejszej niż 50 MW) na budowę i/lub przebudowę jednostek wytwórczych o łącznej mocy zainstalowanej nie mniejszej niż 10 MW, pracujących w warunkach wysokosprawnej kogeneracji.
Maksymalnie 30% wytworzonego ciepła użytkowego zostanie wprowadzone do sieci ciepłowniczej.
Dotacja – do 50% inwestycji lub pożyczka do 100%.
Digitalizacja sieci ciepłowniczych
Program dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w zakresie przesyłu i dystrybucji ciepła na budowę i przebudowę systemu telemetrii i telemechaniki, na wsparcie nowoczesnych narzędzi i rozwiązań IT służących do zdalnego nadzoru, sterowania, przekazywania, monitorowania, przekazywania informacji i regulacji systemu ciepłowniczego.
Dotacja – do 50% inwestycji lub pożyczka do 100%.
Wsparcie wykorzystania magazynów na cele stabilizacji sieci
Program dla Operatorów Systemu Dystrybucyjnego na budowę magazynów zintegrowanych z siecią dystrybucyjną, świadczących usługi destabilizacji na rzecz sieci dystrybucyjnej, służących poprawie jakości energii elektrycznej.
Dotacja do 60% inwestycji.
Informacje dotyczące podstaw prawnych funkcjonowania Funduszu Modernizacji, jak również w przyszłości warunków uczestnictwa w wyżej wymienionych programach, dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny
#pompy ciepła #dotacje #dofinansowanie #energia_elektryczna
Źródło: NFOŚiGW
Foto: HarmvdB z Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.