19 października br. Rada Ministrów, na wniosek Ministra Klimatu i Środowiska, przyjęła projekt „Ustawy o rekompensatach dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych”.
Celem przyjętych rozwiązań jest zrekompensowanie gminom dochodów, które utraciły w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych.
W 2016 roku wprowadzono przepisy, zgodnie z którymi nowe wiatraki muszą być oddalone od zabudowań mieszkalnych w odległości równej co najmniej 10-krotnej wysokości wiatraka wraz z łopatami („zasada 10H”). Wraz z tą zasadą wprowadzono zmiany podatkowe, jak również podwyższono opłaty ściągane od operatorów elektrowni wiatrowych.
Obie nowelizacje negatywnie wpłynęły na rozwój nowych projektów wiatrowych w Polsce, jak również wpłynęły na obniżenie dochodów gmin.
W związku z tym, że do problemów finansowych doszły również problemy interpretacyjne nowych przepisów, w 2018 roku postanowiono znowelizować ustawę, przywracając część wcześniej obowiązujących przepisów, np. opodatkowania wyłączenie elementów budowlanych wiatraków.
Obecna nowelizacja będzie realizacją wyroku Trybunały Konstytucyjnego z dnia 22 lipca 2020 roku, zgodnie z którym te gminy, które utraciły dochody na wskutek zmian przepisów podatkowych, będą musiały dostać rekompensaty. Zgodnie z wyrokiem TK, w 2016 roku doszło do jawnego złamania zasady o nie działaniu prawa wstecz.
Na rekompensaty przeznaczone będzie ponad 524 miliony złotych. Rekompensaty dostanie 200 gmin.
Aby otrzymać rekompensaty, gminy muszą złożyć odpowiedni wniosek do wojewody, który będzie prowadził postępowanie. Organem odwoławczym będzie Minister Klimatu i Ochrony Środowiska.
Nowe przepisy mają wejść w życie 5 lutego 2022 roku.
#energetyka_wiatrowa #OZE #rekompensaty
Źródło: gov.pl
Foto: Adrian Grycuk, Wikipedia na licencji CC BY-SA 3.0 pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.