Po wyborach parlamentarnych w Niemczech trwają aktualnie rozmowy pomiędzy przedstawicielami SDP, FDP i Zielonymi o powołaniu koalicji rządzącej. Wśród wielu omawianych tematów są również kwestie interesujących nas odnawialnych źródeł energii.
W piątek 15 października, przyszli koalicjanci opublikowali dokument programowy, w którym rozdział 2 nosi tytuł „Ochrona klimatu w społeczno-ekologicznej gospodarce rynkowej”. Oczywiście dokument ma charakter polityczny, stąd wiele w nim ogólników o ochronie klimatu, neutralności klimatycznej, nieemisyjnej produkcji energii w elektrowniach gazowych, deklaracji o całkowitym wycofaniu się z energetyki węglowej itd.
Strony podkreślają przy tym, że w zakresie ochrony środowiska nie wszystko jeszcze zostało pomiędzy koalicjantami ustalone i będzie to przedmiotem dalszych negocjacji.
Dotychczas strony uzgodniły następujące działania:
Badenia-Wirtembergia już zaostrzyła przepisy
Władze landu Badenia-Wirtembergia nie czekają na działania rządu federalnego.
8 października br. parlament krajowy znowelizował ustawę miejscową o ochronie klimatu. Wprowadzono nowe zasady:
Zdaniem Ministra Środowiska Badenii-Wirtembergii Thekli Walter, wprowadzenie obowiązku będzie skutkowało tym, że corocznie instalowanych będzie w landzie co najmniej 11,2 tys. instalacji fotowoltaicznych na domach prywatnych i 2,8 tys. na komercyjnych.
Czy takie rozwiązania dotyczące obowiązkowej instalacji fotowoltaiki są w Polsce możliwe?
#fotowoltaika #agrofotowoltaika #OZE #elektrownie_wiatrowe
Źródło: finanznachrichten.de, pv-magazine.de
Fot.: Dr. Horst-Dieter Donat z Pixabay
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.