W dniu 15 kwietnia rusza nabór wniosków w ramach kolejnej edycji Programu Priorytetowego „Mój Prąd” w wersji 4.0.
Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie projektu, regulamin oraz nowe, zmienione zasady programu zostaną opublikowane w ciągu najbliższych dni, jednakże proponujemy Państwu już teraz zapoznać się z tym co zostało już częściowo ujawnione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak już informowaliśmy na naszej stronie, aktualna edycja programu będzie obejmowała nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale również będzie wspierała rozwój magazynowania w Polsce i autokonsumpcję.
Program skierowany jest do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną do konsumpcji własnej. Prosument, aby otrzymać dotację będzie musiał mieć podpisaną kompleksową umowę lub umowę sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej.
Istotnym warunkiem udziału w programie, a tym samym otrzymania dotacji będzie warunek korzystania z nowego systemu rozliczeń – z net-bilingu. Oznacza to, że w programie będą mogli uczestniczyć ci prosumenci, którzy zrealizują instalacje fotowoltaiczną po dniu 1 kwietnia 2022 r. lub zadeklarują przejście z systemu opustów na net-billing. Jak wynika z informacji NFOŚiGW, uczestnikiem programu „Mój Prąd 4.o.” nie musi być nowy inwestor – okres kwalifikowalności środków jest data 1 luty 2020 r.
Wg informacji przekazanej w trakcie konferencji prasowej przez pełnomocnika Rządu ds. OZE Ireneusza Zyska, określone zostały następujące zasady projektu:
Łączna wysokość dotacji na instalację prosumencką będzie mogła wynieść do 20 500 zł. Uzależniona będzie od zaimplementowanych w cały system poszczególnych elementów. Dofinansowanie może wynieść maksymalnie 50% kosztów kwalifikowanych.
Wg prezentacji ministra Ireneusza Zyski, kształtować się to ma w sposób następujący (w systemie net-metering, bez wcześniejszego wsparcia dinansowego):
W przypadku instalacji w systemie metering z wcześniejszym wsparciem finasnowym:
Jak wspomnieliśmy na początku, nie są znane szczegółowe rozwiązania dotyczące Programu. Nasza redakcja będzie śledzić temat i na bieżąco informować o wszystkich warunkach. Zapraszamy do lektury.
#fotowoltaika
Źródło: NFOŚiGW, MKiŚ
Foto: MKiŚ
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.