Inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE), czy to się opłaca? - Branża OZE w Polsce | Top-Oze
Zapisz się do newslettera i otrzymuj najświeższe informacje z rynku OZE oraz prezent!
Patronat
x

  Inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE), czy to się opłaca?

  Rafał Rymarkiewicz, 21.04.2021 r. godz. 11:18

  Według raportu Komisji Europejskiej, OZE stanowią̨ już 40% miksu energetycznego w Unii Europejskiej, podczas gdy w Polsce jest to około 14%.
  Miejsce na poprawę sytuacji jest, a spółki zajmujące się energią odnawialną w Polsce powinny być największym beneficjentem tych zmian.

  Fotowoltaika to wydajna i sprawdzona technologia
  Wbrew obiegowej opinii panele fotowoltaiczne to nie jest nowa technologia – po prostu od niedawna widzimy ją na dachach w Polsce. Zastosowania praktyczne widzimy już od 1958 rok, gdy NASA wysłała w kosmos satelitę Vanguard I ozdobionego modułami fotowoltaicznymi.
  Te panele zakładane na dachach to też przetestowane w boju produkty. To te same urządzenia, które od dziesięcioleci montuje się na farmach fotowoltaicznych.
  Program „Mój Prąd” stymulował wzrost w sektorze klientów indywidualnych – dzięki niemu moc instalacji fotowoltaicznych w dwa lata podwoiła się. Wiadomo jednak, że rządowy program wsparcia dla gospodarstw domowych nie będzie trwał wiecznie, dlatego z decyzją zainwestowania w panele pv nie należy zwlekać. Rosnące koszty energii pozyskiwanej w konwencjonalny sposób naturalnie mają duży wpływ w kierunku inwestycji w prąd z odnawialnych źródeł, który jest po prostu tańszy.
  Postęp techniczny powoduje trzy zjawiska:
  Ceny wytwarzania paneli fotowoltaicznych maleją
  Wydajność ogniw wzrasta
  Koszt prądu z sieci energetycznej rośnie
  Wszystko to powoduje, że teraz fotowoltaika opłaca się bardziej niż 5 lat temu. Ktoś, kto nie widzi sensu inwestowania w odnawialne źródła energii, zapewne nie wie, jak bardzo technika poszła do przodu.
  Jeszcze 5 lat temu montowało się moduły o mocy 250 Wp góra. Teraz można kupić takie o mocy 330 Wp – i to w niższej cenie.
  W 2021 roku właściciele instalacji o mocy do 10 kW wysyłając do sieci 1000 kWh, odbiera 800 kWh, właściciel mikroinstalacji o mocy od 10 do 40 kW wysyła 1000 kWh, a odbiera 700 kWh.
  W takim rozliczeniu nie ma już opłaty dystrybucyjnej, a płacimy jedynie opłaty stałe określone na 2021 rok, które zależą od ilości zużywanej energii i wynoszą od 2,30 zł /mies. do 12,87 zł/mies.
  Dodatkowo są dwie opłaty zmienne:
  -opłata jakościowa
  -opłata OZE
  Łącznie cena obu opłat zmiennych wynosi 0,01461 zł/ kWh.
  Dla przykładu średnio jedno gospodarstwo domowe zużywa 3200 kWh/rok tj. ok 270 kWh na miesiąc, płacąc miesięczny rachunek ok. 200 zł.
  Oznacza to, że z instalacją fotowoltaiczną miesięcznie klient zapłaci ok. 16,76 zł/mies., a na rok tylko 201 zł, czyli 12 razy mniej!
  Jak działa to oddawanie i przyjmowanie prądu? właściciel paneli fotowoltaicznych odsyła do sieci nadwyżki prądu wygenerowane przez instalację, a pobiera z powrotem, gdy panele fotowoltaiczne nie działają – na przykład w nocy. Można więc powiedzieć, że nadwyżki prądu z fotowoltaiki są magazynowane przez krajowy system energetyczny.
  To rozwiązanie potęguje opłacalność fotowoltaiki, bo wyprodukowaną latem nadwyżkę prądu możemy wykorzystać w okresie o niższej lub zerowej produkcji np. w zimie, a także w nocy. Dzięki temu fotowoltaika zasila nasz dom całą dobę, cały rok.
  Koszt montażu paneli słonecznych zależy od wielu czynników, a jego dokładne oszacowanie możliwe jest wyłącznie po uprzedniej wizji lokalnej oraz wykonaniu audytu przed montażowego.
  Tylko w 2021 energia elektryczna zdrożała od ok 10% do 20% co dotkliwie odczuje każdy z nas jak. Zarówno odbiorcy indywidualni, jak i przedsiębiorcy – co przełoży się bezpośrednio na wzrost cen produktów przez nich wytwarzanych.
  Jeżeli tendencja wzrostów utrzyma się na podobnym poziomie w przyszłych latach to fotowoltaika zwróci nam się w okresie krótszym niż 4 lata.

  Udostępnij w mediach społecznościowych:
  Polecamy także

  © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone.
  Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą lub podaniem nazwy wydawcy Marketing Relacji Sp. z o.o.

   Formularz zapytań - w czym możemy pomóc?

   Nasze usługi marketingoweUsługi najlepszych Wykonawców OZE

   ReklamaArtykułLinkowanieWsparcie sprzedażyObsługa KlientaInne usługi

   Jesteś zainteresowany instalacją OZE (fotowoltaika, pompy ciepła, magazyn energii lub inna usługa)? Kliknij w ten baner.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Jesteś zainteresowany usługami marketingowymi? Kliknij w ten baner.

   Instalacja fotowoltaikiInstalacja pompy ciepłaMagazyn energiiWymiana piecaTermomodernizacjaInne usługi OZE

   Wybierając Wykonawcę, kieruję się w pierwszej kolejności:
   Wysoką jakościąGwarancjąCzasem realizacjiCenąInne

   Rodzaj użytkownika:
   Osoba indywidualnaFirmaRolnikSpółdzielnia

   Kiedy planujesz instalację?
   TerazDo 3 miesięcyDo 6 miesięcyDo 12 miesięcy

   W celu umówienia spotkania wypełnij poniższy formularz. Doradca wybranej dla Ciebie najlepszej firmy skontaktuje się z Tobą możliwie szybko.


   *Pola obowiązkowe
   **Pole obowiązkowe przy wysyłaniu zapytania przez firmę

   Administratorem Twoich danych osobowych pozostawionych na portalu jest właściciel portalu TOP-OZE.pl Spółka Marketing Relacji Sp. z o.o. w Warszawie, ul. Mangalia 4/206. Podane przez Ciebie dane będziemy przetwarzać wyłącznie w celu odpowiedzi na Twoje zapytanie.

   Chcesz być częścią TOP-OZE? Dołącz do nas!

   TOP-OZE.pl - o Nas
   Portal z aktualnymi informacjami z rynku OZE, a w szczególności: fotowoltaika, wymiana pieców i instalacja pomp ciepła.
   Informacja o polecanych: Wykonawcach, Producentach OZE
    
   Informacje o programach, dofinansowaniach dla osób zainteresowanych systemem fotowoltaicznym i pompami ciepła
   Pomożemy znaleźć dobrych Pracowników i Pracodawców
   Kontakt

   Marketing Relacji Sp. z o.o.
   ul. Mangalia 4, lok. 206
   02-758 Warszawa
   NIP 9512275561

   Copyright © 2021 TOP-OZE.pl  •  Wszelkie prawa zastrzeżone.  •  Polityka prywatności  •  Regulamin

   Realizacja: Bazinga